Strona z portalu

  Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii / Odpowiedź
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Czy wiesz, że...?
Od kliku lat odnotowujemy stabilny trend w liczbie zgonów z powodu narkotyków. W 2009 roku zarejestrowano 247 bezpośrednich zgonów z powodu zażycia narkotyków. W 2009 roku najwięcej zgonów w Polsce odnotowano w województwie mazowieckim – 73 osoby (30% wszystkich zgonów w Polsce). Na drugim miejscu znalazło się województwo śląskie z liczbą 32 przypadków śmiertelnych (13%), a trzecią pozycję zajęło województwo pomorskie - 29 zgonów (12%). (więcej informacji dostępnych w National Report 2011).
Odpowiedź na zjawisko
W ramach monitorowania problemu narkotyków i narkomanii, corocznie zbierane są dane dotyczące działań podejmowanych, aby przeciwdziałać narkomanii.

Instytucjonalne reakcje na problem narkomanii mają na celu ograniczenie popytu (profilaktyka, leczenie oraz rehabilitacja i postrehabilitacja), podaży oraz redukcję szkód. Dane dotyczące działań podejmowanych w każdym z tych obszarów pochodzą ze statystyk instytucji odpowiadających na problem narkotyków i narkomanii, jak również z przeprowadzanych badań. Główne kierunki oraz priorytety wyznacza Krajowy Program Przeciwdziałania Narkomanii. W ramach jego monitorowania gromadzone są dane z ponad 50 instytucji centralnych, 16 Urzędów Marszałkowskich oraz około 80% gmin w Polsce. Corocznie przeprowadzane badanie pozwala na śledzenie trendów w działaniach profilaktycznych, określenie wzrostu lub spadku kosztów ich realizacji oraz oszacowanie liczby odbiorców. Dane wykorzystywane są również na poziomie wojewódzkim do przygotowania raportów przez Ekspertów Wojewódzkich. Wyniki analizy zawierają rekomendacje służące kształtowaniu polityki zarówno na poziomie krajowym, jak i na poziomie poszczególnych województw.

Strona: 1 
KBPN
Kalendarium
EMCDDA
Projekt Transition Facility PL2006/018-180.05.04
"Wsparcie regionalnych i lokalnych społeczności
w przeciwdziałaniu narkomanii na poziomie lokalnym
- kontynuacja"
© Krajowe Biuro Do Spraw
Przeciwdziałania Narkomanii