CINN KBPN pełni rolę punktu kontaktowego dla Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) z siedzibą w Lizbonie. Powadzi krajowy system informacji o narkotykach oraz monitoruje działania podejmowane na rzecz przeciwdziałania narkomanii na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ponadto realizuje i inicjuje badania dotyczące problemu narkotyków i narkomanii oraz opracowuje i udostępnia ich wyniki.
W swoich działaniach w obszarze epidemiologii CINN KBPN koncentruje się na pięciu kluczowych wskaźnikach EMCDDA:
- rozpowszechnienie używania narkotyków w populacji generalnej,
- zgłaszalność do leczenia,
- choroby zakaźne związane z narkotykami,
- zgony spowodowane narkotykami,
- problemowe używanie narkotyków.
Ponadto monitorowane są działania z zakresu redukcji popytu na narkotyki jak i podaży narkotyków. Ważnym elementem monitorowania działań z zakresu redukcji popytu jest zbieranie danych z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. W ramach działań CINN KBPN prowadzona jest analiza redukcji podaży narkotyków oparta przede wszystkim na wskaźnikach: ilości skonfiskowanych narkotyków, liczby przestępstw narkotykowych, czystości i cenach narkotyków.
CINN KBPN aktywnie uczestniczy w tworzeniu europejskiego monitoringu poprzez udział w grupach eksperckich, konferencjach i spotkaniach organizowanych przez EMCDDA. Jednym z głównych celów CINN KBPN jest wykorzystanie europejskich doświadczeń w tworzeniu wojewódzkich i lokalnych monitoringów użytecznych dla władz samorządów wojewódzkich i lokalnych. Efekty prac CINN KBPN przedstawiane i publikowane są w postaci Krajowego Raportu dla EMCDDA oraz licznych artykułów w prasie branżowej.
W ramach krajowego systemu informacji o narkotykach i narkomanii CINN KBPN współpracuje z:
- instytucjami centralnymi oraz placówkami naukowo-badawczymi (eksperci kluczowych wskaźników),
- Urzędami Marszałkowskimi (sieć Ekspertów Wojewódzkich ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii),
- gminami (sieć gmin monitorujących problem narkotyków i narkomanii na poziomie lokalnym),
- organizacjami pozarządowymi (sieć programów redukcji szkód),
- placówkami leczniczymi (placówki uczestniczące w projekcie monitorowania zgłaszalności do leczenia - TDI).